Boże Ciało w naszym Sanktuarium

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, popularnie zwana Bożym Ciałem w naszej parafii przejdzie do historii, jako pierwsza, w całości przygotowana przez posługujących tu księży oraz przez wspólnotę parafialną. Od czasów, kiedy biskupem pomocniczym Diecezji Drohiczyńskiej był śp. Jan Chrapek, uroczystość Bożego Ciała organizowana była wspólnie przez trzy parafie sokołowskie, które łączyły się w jednej procesji, rozpoczynającej się po Mszy św. w konkatedrze a kończącej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Datę 11 czerwca 2020 roku zapamiętamy jeszcze z tego powodu, że po prawie trzymiesięcznej przerwie zobaczyliśmy się w kościele, dzięki złagodzeniu przepisów sanitarnych, które znoszą ograniczenia, co do liczby wiernych w świątyniach. Ksiądz proboszcz apelował jedynie o zachowanie bezpiecznych odległości, aby nie zarazić się koronawirusem.

Podczas Mszy św. o godz. 11.00 byliśmy też świadkami I Komunii Świętej czwórki dzieci. W homilii kapłan podkreślał nieprzecenioną wartość Najświętszego Sakramentu, bez którego nie możemy żyć i zachęcał do częstej Komunii św. Przypomniał o cudzie eucharystycznym w Sokółce, który jest dowodem realnej obecności żywego i prawdziwego Pana Jezusa w konsekrowanej hostii.

Po Mszy św odbyła się procesja wokół kościoła z udziałem bielanek, przy pięknej, słonecznej pogodzie. Tradycyjnie księża proklamowali słowa Ewangelii przy specjalnie przygotowanych ołtarzach z symbolami eucharystycznymi i jednym poświęconym św. Janowi Pawłowi II. Po modlitwach i odśpiewaniu Suplikacji przy każdym ołtarzu wierni otrzymywali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Jeszcze codziennie, do następnego czwartku w tzw. oktawie Bożego Ciała o godz. 18.00 będą odbywały się Nieszpory o Eucharystii, Msza Święta i procesja eucharystyczna. Dla kandydatów do bierzmowania jest to czas bezpośredniego przygotowania do przyjęcia tego sakramentu, a dla wszystkich czcicieli Pana Jezusa eucharystycznego, kolejna szansa na oddanie Mu czci i otrzymanie błogosławieństwa.

Bożena Zdzieborska

fot. Robert Romaniuk