Misyjny Wieczór Miłosierdzia

W nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, ogłoszonym przez papieża Franciszka ks. kanonik Krzysztof Kisielewicz zaprosił na Wieczór Miłosierdzia o. Marcina Szwarca OMI – misjonarza z Kodnia z klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W homilii o. Marcin przekonywał zebranych, że Matce Bożej zależy, abyśmy jako Jej dzieci starali się być do Niej podobni. Bez poznania życia Maryi nie jest możliwe upodobnienie się do Niej. Doskonałą okazją do poznawania Jej życia są tajemnice różańcowe, które odpowiednio rozważone włączają nasze troski i radości w przeżycia Jezusa i Jego Matki. W nagrodę za święte życie Matka Boża pierwsza skorzystała z owoców zmartwychwstania – została wraz z duszą i ciałem wzięta do nieba. Upodabniając się do Niej możemy być pewni, że my również będziemy żyć wiecznie w królestwie Bożym.

Po Mszy św. misjonarz wygłosił konferencję o cudownym uzdrowieniu Ugo Festy. Opowiedziana przez o. Marcina historia życia młodego Włocha jest wspaniałym świadectwem działania Jezusa Miłosiernego we współczesnym świecie i może dać nadzieję osobom znajdującym się w ,,beznadziejnych” sytuacjach.

Ugo został we wczesnym dzieciństwie porzucony przez własną matkę, a następnie w wieku 2 lat adoptowany przez pewną kochającą rodzinę. Jednak wcześniejsze odrzucenie odcisnęło w jego psychice wielkie piętno. Jako młody mężczyzna nigdy nie czuł się szczęśliwy, nawet gdy ożenił się. Ze swojego życia wyrzucił całkowicie Pana Boga zwłaszcza wtedy, gdy zachorował na stwardnienie rozsiane i inne poważne choroby, które sprawiły, że został całkowicie przybity do wózka inwalidzkiego. W jego sercu ciągle było pragnienie poznania rodzonej matki. Przemiana mężczyzny rozpoczęła się w Lourdes, gdzie usłyszał wewnętrzny głos, który był głosem Matki Bożej, mówiącej do niego, że to Ona będzie dla niego Matką i zaopiekuje się nim. Od tamtej pory rozpoczęła się prawdziwa droga nawrócenia. Wybaczył rodzonej matce i wtedy zaczął odczuwać opiekę Bożą. Spotkał na swojej drodze wspaniałe osoby: Matkę Teresę z Kalkuty i Jana Pawła II. To im zawdzięcza umocnienie swojej wiary i wskazanie właściwego kierunku życia. Nagłe uzdrowienie dokonało się przed ikoną Jezusa Miłosiernego w Trydencie. Ugo twierdzi, że Pan Jezus wyszedł do niego z obrazu, ujął go za ręce i kazał wstać z wózka. Nagle mężczyzna stał się fizycznie zdrowy, jak nigdy dotąd w życiu. O ogromnej łasce, jaką otrzymał poinformował papieża. Od tego momentu zaczęło się dla niego nowe życie. Z wdzięczności pomagał Matce Teresie w jej misji w Indiach i Afryce. Następnie we własnym domu zorganizował ośrodek pomocy dla najbardziej potrzebujących, także dla ludzi z marginesu społecznego. Tam zastał go rok 2005, w którym odszedł do o Pana.

Cud otrzymany przez Ugo Festa znajduje się w aktach procesu, który doprowadził do wyniesienia Siostry Faustyny na ołtarze.

Piękny przykład Miłosierdzia Bożego wprowadził zebranych w klimat dziękczynienia i uwielbienia. Przed Najświętszym Sakramentem można było pod kierunkiem o. Marcina adorować Pana Jezusa i wyśpiewać chwałę Bogu wraz z zespołem parafialnym.

Każdy Wieczór Miłosierdzia przybliża nas do Chrystusa i Jego Matki. Zapraszamy do naszego sanktuarium w każdy trzeci piątek miesiąca na godz. 18.00.

Bożena Zdzieborska