Msza żałobna ks. Arkadiusza Tymoszuka

Blisko dziewięćdziesięciu kapłanów, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele i bliscy zgromadzili się 18 września 2020 r. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, aby pożegnać śp. ks. Arkadiusza Tymoszuka.

Żałobnej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Piotr Sawczuk. “Gromadzimy się przed ołtarzem Chrystusa, by pożegnać ks. Arkadiusza Tymoszuka, kapłana, który zakończył ziemską wędrówkę niespodziewanie. Stajemy mając mnóstwo pytań w głowach, na które nie mamy odpowiedzi. Stajemy z głębokim bólem w sercach, który trudno ukoić” – powiedział ks. Biskup. Towarzyszące uczucia żalu i żałoby porównał do chmur zakrywających słońce. Są one przyczyną ciemności. Podkreślił, że pomimo takiego stanu rzeczy “naszym Światłem, które nie zna zachodu jest Chrystus, Syn Boży i Syn Człowieczy. (…) Nasz Pan zwyciężył mrok nocy i śmierci. Powstał z martwych trzeciego dnia. Żyje i jest źródłem naszego życia, podstawą naszej nadziei”. Ekscelencja wezwał również do modlitwy za śp. ks. Arkadiusza oraz za pogrążoną w smutku Rodzinę zmarłego Kapłana. “Z niesłabnąca ufnością zwracamy się do Boga o miłosierdzie nad swoim sługą ks. Arkadiuszem. Niech okaże własną, przebaczającą naturę. Niech też utuli w żalu zbolałą rodzinę” – powiedział ks. Biskup.

W uroczystościach pogrzebowych wziął udział biskup senior diecezji drohiczyńskiej ks. Antoni Dydycz, poczet sztandarowy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim, wierni z parafii w których pracował śp. ks. Arkadiusz, młodzież szkolna, bliscy i przyjaciele zmarłego Kapłana.

Mszę św. żałobną poprzedziła modlitwa różańcowa. Po Eucharystii ciało śp. ks. Arkadiusza zostało przewiezione do rodzinnej parafii w Jabłoniu. Tam, w Godzinie Miłosierdzia, ks. bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. pogrzebowej. Po niej odprowadzono ciało śp. ks. Arkadiusza na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym w Jabłoniu. Ks. Arkadiusz Tymoszuk zmarł 12 września 2020 r.

tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski  /  drohiczynska.pl