Orszak Trzech Króli 2020

W Sokołowie Podlaskim Uroczystość Objawienia Pańskiego już czwarty rok z rzędu była okazją do rodzinnej manifestacji wiary podczas Orszaku Trzech Króli. W zamyśle organizatorów przemarsz ulicami miasta za Królami ma znaczenie symboliczne i jednoczy przez radosne świętowanie trzy parafie sokołowskie w jednym celu – oddanie czci i pokłonu Chrystusowi. Wzorujemy się na Mędrcach ze Wschodu opisanych w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), którzy oddali pokłon Bogu Wcielonemu, chociaż byli poganami. Tym bardziej my, ludzie wiary, karmiący się Eucharystią możemy być tak jak oni w swoich środowiskach misjonarzami. Na przykład na drzwiach swoich mieszkań piszemy poświęconą kredą C+M+B (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi) oraz datę bieżącego roku i w ten sposób przyznajemy się do Chrystusa.

6 stycznia obchodziliśmy też Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom pod hasłem „Eucharystia źródłem misji”. Orszak Trzech Króli rozpoczyna się zawsze od Eucharystii, dzięki której można bardziej świadomie przeżywać uroczystość. Samo założenie korony na głowę i udział w przemarszu bez odpowiedniego przygotowania duchowego mijałby się z celem.

Parafianie z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego podążali za królem przebranym w czerwone szaty. Orszak wyruszył spod konkatedry około godz. 10.30 i przeszedł ulicami: Kilińskiego, Magistracką, Sadową i Wolności aż do Sokołowskiego Ośrodka Kultury. W rolę Króla wcielił się Mikołaj Rydzewski, któremu towarzyszyła świta i dwórki z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Za oprawę muzyczną odpowiadał zespół parafialny pod kierunkiem pań: Hanny Grochowskiej i Magdaleny Chomać. Księża dbali o zapewnienie radosnej rodzinnej atmosfery. Po drodze uczestnicy przemarszu mieli okazję wspólnie wyśpiewać wiele kolęd, obejrzeć różne scenki w wykonaniu szkół sokołowskich i przejść przez bramę do nieba w towarzystwie uroczych aniołków.

Każdy Król ze swoim orszakiem i poddanymi był serdecznie witany przez dyrektora SOK p. Marcina Celińskiego. Królowie pokłonili się nisko śpiącemu w żłóbku Jezusowi i złożyli Mu swoje dary. Następnie okolicznościowe słowo wypowiedział tradycyjnie burmistrz Sokołowa p. Bogusław Karakula oraz dyr. szkoły salezjańskiej ks. Dariusz Matuszyński. Wspólna modlitwa i kolędowanie wraz z prawdziwą Świętą Rodziną przy żywej szopce z owieczkami była kulminacyjnym punktem Orszaku.

Organizatorem Orszaku Trzech Króli był Zespół Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae”. We współorganizację włączyły się również: Sokołowski Ośrodek Kultury oraz sokołowskie szkoły, przedszkola, parafie i Miejska Biblioteka Publiczna.

Bożena Zdzieborska