Orszak Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane świętem Trzech Króli było okazją dla społeczności Sokołowa Podlaskiego do radosnego zamanifestowania swojej wiary poprzez uczestniczenie w Orszaku Trzech Króli. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Zespół Szkół Salezjańskich. Szczególne  podziękowania należą się paniom Agacie Celińskiej i Małgorzacie Wyszomierskiej – nauczycielkom tej szkoły, które już kolejny, piąty raz koordynowały przebieg całego Orszaku. Inicjatywa ta łączy ,,ludzi dobrej woli”- takie słowa wypowiedział proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego ks. Krzysztof Kisielewicz podczas Mszy św. o godz. 9.00, bezpośrednio po której rozpoczął się Orszak. Rzeczywiście trzeba było dużo dobrej woli, aby w tak chłodny, deszczowy poranek wyjść ze swoich ciepłych mieszkań i udać się na trasę przemarszu.

W role królów Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się trzej księża z poszczególnych parafii sokołowskich: ks. Błażej Samociuk, z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego,  ks. Grzegorz Radziszewski z parafii ks. Jana Bosko oraz ks. Mirosław Puchacz z konkatedry. Trzej królowie od początku trasy czyli od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego maszerowali ulicami Lipową, Kolejową, Skłodowskiej Curie, Wolności, aż do Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Wraz z królami podążała do Bożego Dziecięcia świta królewska (z Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie w ludowych strojach), rycerze (z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego), pastuszkowie, aniołki (przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych) i wszyscy inni, którzy zapragnęli poczuć się jak królowie, w koronie na głowie. Uczestnicy przemarszu otrzymali również śpiewniki z kolędami, które były śpiewane pod przewodnictwem scholi młodzieżowej z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego pod kierunkiem p. Hanny Grochowskiej. Dzięki tym śpiewom i okrzykom związanym z hasłem tegorocznego Orszaku :,,Dzień dziś wesoły” wszyscy poczuli radość, nadzieję i rodzinną atmosferę.      Można było też obejrzeć występy w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej Curie (scenka biesiady w gospodzie) oraz z Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego (scenka z pałacu króla Heroda). Te krótkie przedstawienia miały za zadanie uświadomić uczestnikom Orszaku, że dbanie tylko o swoje ciało, nie daje człowiekowi pokoju i radości. Grzeszne życie daje wątpliwą radość, która szybko przemija. Prawdziwe szczęście nastąpi gdy człowiek oczyści swoją duszę w sakramencie pokuty i nakarmi ją pokarmem Bożym. Uczniowie z Zespołu Szkół Salezjańskich przygotowali Bramę do Nieba, którą uczestnicy Orszaku chętnie przekraczali. SOK .przygotował jak co roku stajenkę Betlejemską, na podwyższonej platformie, tak, aby można było zobaczyć, jak królowie oddają pokłon Jezusowi, Maryi i św. Józefowi ( których zagrali państwo Ewa i Michał Bądarczukowie). Królowie pokłonili się Świętej Rodzinie i  złożyli w darze swoje cenne dary: złoto kadzidło i mirrę. Wszyscy uczestnicy mogli również oddać cześć Jezusowi, wysłuchać Ewangelii wg. św. Mateusza, odczytanej przez ks. K. Kisielewicza  o pokłonie Mędrców i pośpiewać wspólnie kolędy.

Dyrektor SOK p. Marcin Celiński poprowadził końcową cześć Orszaku, zachęcił do śpiewu kolęd wspólnie z chórem KOE a następnie udzielił głosu  zastępcy Burmistrza Sokołowa Podl. p. Krzysztofowi  Dąbrowskiemu oraz ks. Sylwestrowi Pawlakowi, zastępcy Dyrektora ZSS. Podziękowali oni  wszystkim organizatorom Orszaku oraz uczestnikom i wyrazili radość z tak pięknej współpracy, która co roku jednoczy ludzi. Orszak zakończył się modlitwą Anioł Pański i błogosławieństwem ks. proboszcza K. Kisielewicza.