Poświęcenie medalików

8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – dla kandydatów do sakramentu Pierwszej Komunii św. była okazją do przyjęcia poświęconych przez ks. proboszcza medalików oraz książeczek do nabożeństwa.

Ks. kan. Henryk Kalinowski wygłosił wzruszające kazanie,w którym zawarł świadectwo opieki Maryi nad żołnierzem, który po stracie całej rodziny w wypadku, z rozpaczy chciał targnąć się na swoje życie, wyskakując z pędzącego pociągu. Uratował, go medalik, który w ostatniej chwili wydostał się spod jego munduru. Mężczyzna przypomniał sobie wówczas słowa matki, która zakładając go na jego szyję, wypowiedziała prorocze słowa – Synu, pamiętaj, że jeśli zabraknie ci matki, to zawsze możesz liczyć na opiekę tej Matki, której wizerunek będziesz nosił na piersi. Te zapamiętane słowa powstrzymały go przed samobójstwem, a jego życie potoczyło się dalej szczęśliwie. Mężczyzna opowiedział tę historię ks. Henrykowi, dając jednocześnie świadectwo swojej wiary i zawierzenia życia Matce Bożej.

Po takim przygotowaniu rodzice dzieci pierwszokomunijnych z większym zaangażowaniem błogosławili swoje dzieci i nakładali na ich szyje łańcuszki z medalikami.

Ks. proboszcz przed rozdaniem książeczek, zachęcił do korzystania z nich, w różnych okresach roku liturgicznego oraz do osobistej modlitwy.

Pomimo pandemicznych przepisów sanitarnych udało się wszystkim zgromadzonym na Eucharystii oddać cześć Maryi Pannie w dniu Jej święta. Dzięki łasce Bożej, dzieci mogły przeżyć kolejny etap przygotowania do przyjęcia Jezusa Eucharystycznego.

Bożena Zdzieborska