Roraty 2020

Roraty w naszym kościele odbywają się tradycyjnie w Adwencie w środy i w soboty o godz. 6.00. Dla tych osób, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w nich, o tak wczesnej porze, ks. proboszcz zaproponował dodatkowy dzień – poniedziałek o godz. 18.00.

Wielu z nas nie wyobraża sobie Adwentu bez rorat, zwłaszcza tych porannych. Co prawda, trzeba zmobilizować się, żeby wstać wcześnie rano, kiedy za oknem widać jeszcze księżyc, przygotować lampion i wyruszyć w stronę kościoła, pokonując czasem długą drogę pieszo lub samochodem. Kiedy wracamy do domu po skończonej Mszy św., świeci już słońce. I wtedy w symboliczny sposób ukazuje się nam sens tych porannych wypraw. Oto Maryja pośród nocy adwentowego oczekiwania zaczęła świecić jak prawdziwa „Gwiazda zaranna”, poprzedzająca wschód słońca – Zbawiciela, swojego Syna Jezusa.

Nabożeństwo w kościele rozpoczyna się w zupełnych ciemnościach. Jedynie pięknie udekorowana roratka – świeca symbolizująca Maryję rozjaśnia mrok. Procesyjne wejście dzieci z lampionami wraz z kapłanem przez środek kościoła, aż do prezbiterium jest dla nich dużym przeżyciem, które zostanie zapamiętane na całe życie. Dzieci nie mają jeszcze pełnej świadomości, tego, co dzieje się w kościele. Bardziej interesują się swoimi lampionami niż treścią czytań liturgicznych, ale na pewno zapamiętają, że trzeba czuwać, aby nie przespać chwili, gdy Pan Jezus przyjdzie. To dla Niego wykonują serduszka, na których piszą swoje dobre uczynki. Moment losowania serc, podpisanych imieniem i nazwiskiem, również dostarcza wielu emocji. To dziecko, którego serce zostało wylosowane zabiera do domu figurkę Matki Bożej i ma zadanie wraz z całą rodziną przyjąć Ją godnie.

Sens rorat doceniają wszyscy Ci, którzy prawdziwie pragną przygotować się na święta Bożego Narodzenia.

W pierwszą sobotę grudnia (5 XII) roraty odprawił ks. kanonik Henryk Kalinowski, a po nich nabożeństwo pierwszosobotnie. Dzieci otrzymały tego dnia słodkie upominki od św. Mikołaja rozdane przez księży: Błażeja i Pawła.

Bożena Zdzieborska