Prymicja ks. Piotra

Ks. Piotr Zdzieborski jest jednym z trzech neoprezbiterów, którzy przyjęli sakrament kapłaństwa w drohiczyńskiej katedrze 28 maja 2022r. z rąk ks. biskupa Piotra Sawczuka.
Z jego życiorysem można zapoznać się oglądając film z uroczystości / pierwsze minuty/: https://www.youtube.com/watch?v=QdAH42cuWP8
W naszym sanktuarium pierwszą Mszę św. (prymicyjną)w swoim życiu młody kapłan odprawił 29 maja o godz. 11.00.
Strój liturgiczny założył na plebanii, a następnie w asyście służby liturgicznej i zebranych kapłanów przeszedł do kościoła w otoczeniu bielanek, które niosły wokół niego zielony wieniec. Zanim wszedł na prezbiterium poprosił o błogosławieństwo rodziców. Następnie serdeczne słowa powitania popłynęły od przedstawicieli rady parafialnej i księdza proboszcza Krzysztofa Kisielewicza, który wyraził swoją radość słowami: ” – Dziś jestem najszczęśliwszym proboszczem na świecie”. Wokół ołtarza zebrali się również inni kapłani, którzy chcieli i mogli towarzyszyć ks. Piotrowi:ks. proboszcz senior kanonik Stanisław Bogusz, ks. Błażej Samociuk, ks. Paweł Koc i księża z rodziny neoprezbitera: ks. Włodzimierz Tendorf, ks. Jacek Zdzieborski i ks. Andrzej Zdzieborski – misjonarz z pięćdziesięcioletnim stażem kapłańskim, który przyjechał z Zambii. Podczas Eucharystii oprawę muzyczną zapewniał chór parafialny oraz schola dziecięca. Rodzina ks. Piotra ofiarowała w darach ołtarza chleb oraz ornat kapłański. Homilię wygłosił ks. kanonik dr Zenon Czumaj, promotor pracy magisterskiej neoprezbitera. Msza św. zakończyła się specjalnym błogosławieństwem rodziców, rodziny, kapłanów, osób konsekrowanych i wszystkich uczestniczących w Eucharystii. Można było z tej okazji otrzymać odpust zupełny. Na obrazkach prymicyjnych, które były rozdawane każdemu, kto pragnął otrzymać błogosławieństwo widnieje cytat z Pisma świętego:,, Cóż oddam Panu za wszystko, co mi wyświadczył? Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pana” Ps 116,12-13. Dekoracja ołtarza z pięknym kwiatowym kielichem wykonana przez p. Hannę Grochowską przy pomocy córki Weroniki i p. Elżbiety Mikołajczuk podkreśliła doniosłość uroczystości i nawiązywała do motta z obrazka prymicyjnego.
Piękna, wzruszająca uroczystość zostanie w pamięci nie tylko rodziny i najbliższych ks. Piotra, ale również tych, którzy zechcieli w niej uczestniczyć.