Wrócił do żywych (świadectwo Michała Żałobki)

Michał Żałobka, nasz parafianin, znany z codziennego uczestnictwa w porannej Mszy św. o godz. 7.00. ma kłopoty z pokonywaniem przeszkód (typu schody), jest niedowidzący i jak sam twierdzi ma trudności w mówieniu. Wszystkie te przypadłości to konsekwencja poważnego wypadku z urazem głowy, kiedy był jeszcze młodym chłopakiem. Jednak te defekty fizyczne nie pozbawiły go radości życia, marzeń o  rodzinie czy też o jeździe samochodem. Jak na razie cieszy się własnym  mieszkaniem i radzi sobie doskonale. -Jest super, bez zarzutu, tak twierdzi. Można bardzo zdziwić się, kiedy słyszy się wypowiedź Michała: -Dobrze się stało, że był ten wypadek, po którym  przez 8 tygodni leżałem w śpiączce i byłem trupem. Dopiero słuchając dalszej jego wypowiedzi, wszystko staje się jasne. Michał chętnie dzieli się świadectwem swego nawrócenia, daje innym poznać tajniki swojej recepty na szczęście.

I właśnie  w niedzielę, 9 października, w 14 rocznicę poświęcenia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, udzielił wywiadu trójce dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim : Poli, Alicji i Markowi. Dzieci przekonały się, że niepełnosprawność nie musi oznaczać bycia nieszczęśliwym. Od Michała bije spokój i radość. Jasno stwierdził, że Boża Miłość,  płynąca zwłaszcza z Eucharystii oraz lektury Biblii i z Dzienniczka św. Faustyny daje mu siły na każdy dzień. Po wypadku odnalazł prawdziwy cel życia ludzkiego – Boga i nic nie może zmącić jego szczęścia. Kiedy leżał w śpiączce, odczuwał walkę demonów o swoją duszę, ale modlitwa jego własnej mamy oraz fakt, że wcześniej obchodził pierwsze piątki miesiąca  sprawiły, że stopniowo wracał do świata żywych. Pierwsze oznaki życia okazały się po sakramencie namaszczenia chorych, a pierwsze wypowiedziane słowo to: „mama”.

Wzruszająca opowieść Michała wywarła na dzieciach ogromne wrażenie. Wywiad trwał niecałe 10 minut, ale jego treść pozostanie w pamięci na długie lata. Dzieci na koniec wywiadu  obiecały modlitwę za pana Michała.  Dziękując za spotkanie powiedziały, że będzie dla nich wzorem, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Miejmy nadzieję, że będą zawsze pamiętały o Bogu i jego nieskończonym Miłosierdziu i podzielą się wrażeniami z wywiadu z rówieśnikami i w swoich rodzinach. Wszyscy wątpiący w Boże Miłosierdzie powinni poznać Michała.

Film z wywiadu został wysłany na konkurs :”Wartościowe opowieści. Niepełnosprawny – nie znaczy nieszczęśliwy” do Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w  Kosowie Lackim.

9 listopada odbyła się uroczysta gala, na której dzieci, którym p. Michał udzielił wywiadu otrzymały za ten film nagrodę za zajęcie II miejsca.

Bożena Zdzieborska